שנת 2019 בכלכלה: שוק ההון יוביל למשבר עולמי?

מאז המשבר הגדול של 2008, ובמשך כמעט עשור, רשם שוק ההון עליות והריבית הייתה מינימלית. בחודשים האחרונים ישנו שינוי במגמות אלה: שוק ההון החל להתממש, והדבר נובע משילוב של מספר סיבות. לכל כלכלן יש דעה משלו באשר לחלק היחסי של כל גורם, אך די ברור שמדובר בצירוף נסיבות שהובילו למצב הנוכחי.

הריבית בארה”ב

הריבית ארוכת הטווח בארה”ב הגיעה בזמן האחרון לרמה הגבוהה יותר מ-3%. הדבר מהווה אלטרנטיבה להשקעה ארוכת טווח חסרת סיכון סבירה, למשקיעים מסוגים שונים. לכן, חלק מהגופים בשוק ההון העולמי החלו לממש את ההשקעות, והמהלכים האלו הובילו למסקנה שהשוק ייפגע. במשך השנים למדנו שכאשר הריביות עולות, יורדת האטרקטיביות של שוק המניות, שכן מולו עומדת אלטרנטיבה חסרת סיכון.

תהליכים הקשורים בארה”ב

בארה”ב קרו מספר תהליכים לאחרונה, שגם להם יש השפעה על השינויים האחרונים שאנו רואים. התהליכים נוגעים בין היתר לתוצאות הבחירות לבית הנבחרים: בדיעבד התברר שמדובר בניצחון גדול לדמוקרטים, בניגוד למה שנראה בליל ספירת הקולות. מאז פרסום התוצאות החל תוהו ובוהו בבית הלבן, שהשפיע על מספר תהליכים. בין היתר:

  • השבתת הממשל החלקית שנמשכת מספר ימים.
  • התפטרות שר ההגנה האמריקני.
  • ביקורת על החלטת הנשיא טראמפ להוציא את כוחות ארה”ב מסוריה. הביקורת מגיעה מצד סנאטורים רפובליקנים וחברים רפובליקנים מבית הנבחרים.
  • מלחמת הסחר עם סין – אמנם טראמפ נתן סיכוי מסוים להסכם, אבל כבר לאחרונה החלו לראות פגיעה בסקטורים מסוימים בכלכלה האמריקנית כתוצאה ממלחמה זו.

כל התהליכים האלו הגיעו יחד והובילו לחוסר ביטחון פסיכולוגי של המשקיעים. עליית הריבית והמצב הפוליטי הובילו למכירות ולירידה של כ-20% בשוק ההון העולמי.

האם זה אומר שאנו ניצבים בפני משבר?

אם לוקחים את המצב הקיים כיום בפרופורציה ומבינים כמה עלה השוק בעשור האחרון, מבינים שהשינויים שהתרחשו לאחרונה אינם משמעותיים מאוד. בנוסף, כל הכלכלנים טוענים שיש בעיות יסוד בכלכלה העולמית, אבל מסכימים שאנו לא במצב הדומה לזה שלפני המשבר ב-2008, שבו המערכת הפיננסית עמדה בפני קריסה. עם זאת, תיתכן פחות צמיחה בארה”ב בשנתיים הקרובות, גם כתוצאה מעליית השכר וממלחמת הסחר עם סין.

יש לקחת בחשבון עליות מסוימות בימים האחרונים וגם עצירה מסוימת בריבית שעליה מכריז הפד, מה שצפוי להרגיע את השווקים.

ידוע כי קיימות בעיות רבות בכלכלה העולמית, במיוחד לאור מלחמת הסחר שפוגעת, בסופו של דבר, בכל הצדדים. אם ארה”ב וסין לא יגיעו להסכמה גורפת להפסקת מלחמת הסחר ביניהן בחודשים הקרובים (על אף שהאמריקנים צודקים בה במובן מסוים), כולם ייפגעו. המצב הנוכחי מורכב, בייחוד מכיוון שיש חברות בינלאומיות גדולות המוכרות גם למזרח וגם למערב, ומלחמת סחר תוביל לפגיעה גם בהן.

אין לי ספק שמבחינה פוליטית, הירידה בשווקים דוחפת את טראמפ ואת שי הסיני להגיע להסכמות ולפשרות, כי לשני המשקים המצב הנוכחי לא טוב. אמנם סין צפויה להיפגע יותר ממלחמת סחר, אך בסין אין בחירות בכל 4 שנים. ולכן, על אף הפגיעה הפחות חמורה הצפויה בכלכלה האמריקאית, ישנו סיכון אישי גבוה יותר לטראמפ, מה שידחוף אותו להגיע לפשרות.

בנוסף למצב באמריקה, אי אפשר להתעלם מכך שהברקזיט לא תורם ליציבות. נכון, אירופה היא לא השוק המרכזי בעולם ובטח שלא בריטניה, בניגוד למאות קודמות. אנגליה היא כלכלה גדולה, אבל הצרות של אנגליה ושל השוק האירופי לא מוסיפות בריאות לשוק ההון העולמי. יציאה לא מסודרת של אנגליה מהשוק האירופי, צפויה לפגוע גם בה וגם בגרמניה להערכתי, בייחוד בתחום ייצור המכוניות.

הזווית הישראלית

ישנה קורלציה גדולה מאוד בין מה שקורה בעולם למה שקורה בישראל, והתגובה הישראלית לשינויים העולמיים היא טבעית. גם הכלכלה שלנו נמצאת אחרי כמה שנים טובות של עלייה, בדומה למצב בארה”ב. באופן בסיסי הייצוא הישראלי, ובייחוד הביטחוני, ממשיך לפרוח. אמנם קיימים חששות, אבל רמת המחירים בישראל לא עלתה ב-7-8 השנים האחרונות באופן מהותי, ואפילו נרשמו הוזלות בתחומים שונים, דוגמת טיסות ונופש, עלות המשכנתא, מוצרי חשמל, הוצאות תקשורת ועוד.

ברור שכאזרחים היינו רוצים לראות ירידה במחירים, אבל אם מביטים על רמות המחירים כיום לעומת לפני 7-8 שנים, לא היו עליות משמעויות. לכך יש להוסיף את עלות החינוך לזוגות צעירים שירדה בשנים האחרונות

בשורה התחתונה, גם בישראל מדובר בתהליכים טבעיים בעקבות המגמות המתרחשות בעולם. יהיה מעניין לראות כיצד 2019 תתפתח בשוק ההון העולמי, ואיך היא תשפיע על השוק הישראלי.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*