שוק ההון העולמי – לאן?

בשבועות שלפני בחירתו של דונאלד טראמפ לנשיא ארצות הברית, ציפו רוב המומחים בשוק ההון שתהיה ירידה במניות האמריקאיות, אם טראמפ ייבחר, כפי שבסוף קרה. הסיבה לכך הייתה שהיה חשש ממהלכיו של טראמפ וקשה לצפות אותם, שכן ידוע ששוק ההון לא אוהב הפתעות ושינויים.

בפועל, לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה”ב, עלו המניות בשיעור של 10% לפחות, כאשר בשווקים המתעוררים (Emerging Markets) העליות היו גדולות אף יותר עד לרמה של כ-28%. יש להדגיש שבישראל, שוק המניות דווקא עלה פחות ביחס למדדים הבינלאומיים.

האם שוק ההון אכן צופה פני עתיד?

על פי התיאוריות הכלכליות, שוק ההון צופה את פני העתיד, וברוב המקרים במבט לאחור, ניתן לראות שהתיאוריות נכונות. שוק ההון לרוב צפה צמיחה עולמית ומשברים גלובליים. זוהי כוחה של ‘היד הנעלמה’, אותו ביטוי שטבע אדם סמית’ במאה ה-18 ורלוונטי גם לימינו. עם זאת, לעתים נרשמות ‘חריגות’ בקביעה זו – ושוק המניות מפתיע, כמו בבועת ההייטק בשנת 2000 ובמשבר הגדול ב-2008.

יש כאלו הטוענים שהעליות בשנה האחרונה יוצרות בועה הן בשווקי המניות והן בשווקי האג”חים בשווקים המתעוררים. עם זאת, ישנם כאלו הטוענים שהרווחים של החברות מצדיקים את העלייה ושהמשק העולמי נמצא בצמיחה, ולא במצב של בועה. מנתוני החודשים האחרונים, יש גידול בצמיחת המשק האמריקאי – מרמה של 2.2% לרמה של כ-3%. תופעה זו ניכרת גם בשווקים אחרים, דוגמת גרמניה, ובשווקים מתעוררים. הדבר מעניק שקט נפשי לכל החוששים מפני התמוטטות בשוק ההון.

המתחים הפוליטיים בשיא – ושוק ההון לא מושפע

הנקודה המפתיעה בהקשר זה היא שהמתחים הפוליטיים רק עלו בשנה האחרונה – יחסי ארה”ב וצפון קוריאה הפכו לטעונים מאוד ומאיימים לצאת משליטה; היחסים בין אמריקה לרוסיה הורעו, זאת על אף שנשיא רוסיה פוטין דווקא היה מעוניין בבחירת טראמפ לנשיא ארה”ב; וכמובן ישנו מתח מתמיד באסלאם, בין העולם הסוני לשיעי, שבולט מאוד בחודשים האחרונים. אם ברק אובמה היה ניטרלי, הנשיא הנוכחי טראמפ תומך בסונים בצורה מובהקת.

על אף כל המתחים שצוינו כאן והעלייה הניכרת שלהם ב-2017, הדבר לא השפיע כלל על שוק ההון. זאת בניגוד מוחלט לאמירה, לפיה מתחים פוליטיים רעים מאוד לשוק ההון. בעקבות המצב, עולה השאלה: האם הצמיחה חזקה יותר, או האם אנחנו צועדים לקראת התפוצצות בועה?

מילה על ישראל: המדדים במדינה מצויים בצמיחה ברמה מעט נמוכה יותר – והסיבה המרכזית לכך היא המשבר במניות טבע והחולשה בענף הפארמה. גם אם מנטרלים את המשבר בטבע, ביצועי המניות בישראל לא היו מעבר לממוצע העולמי. אם מקבלים את ההנחה ששוק ההון צופה פני עתיד, המשק הישראלי לא במצב טוב יותר משווקים אחרים בעולם. ראוי לציין כי בשנים שאחרי המשבר הגדול ב-2008, הביצועים בישראל היו טובים יותר משווקים אחרים והייתה מעין ‘אופוריה’ שנמשכת עד היום. עם זאת, בפועל, העולם התקדם מעט, בעוד שבישראל ישנו צמצום מסוים בפער מהביצועים של העולם.

לסיכום

אחת הסיבות המרכזיות לעליות בשווקים היא הריביות הנמוכות בעולם – מה שמביא רבים יותר להיכנס לשווקי המניות. בארה”ב, בתגובה לצעדים אלו, החלו בהעלאת הריבית הנמוכה מאוד. באירופה צפוי שהריבית תישאר נמוכה וסביר שעל אף התחזיות, אם שווקי המניות לא ירשמו עליות משמעותיות, הדבר יוריד את ההסתברות למפולת בהם.

אז איך ייראו השווקים בשנה הקרובה? אין ספק שישנו שיפור בשווקי המניות, אבל קיימים מתחים גואים מבחינה פוליטית, שמקשים על קבלת תחזית הגיונית. לכן, קשה מאוד לצפות את שוק המניות ב-2018.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*