סערת הביטקוין: האם הבנקים יישארו מאחור או ישמרו על מעמדם?

בחודשים האחרונים עלה הביטקוין לכותרות בתדירות גבוהה במיוחד, זאת לאור שבירת שיא הערך של עצמו. רק בחודש דצמבר עמד שערו של המטבע באחד מימי המסחר, על יותר מ-20 אלף דולר. מאז אותו שיא נחלש הביטקוין, אך גם לאחר ההיחלשות מדובר במטבע שערכו עלה באלפי אחוזים בתוך זמן קצר ביותר.

הביטקוין הוא מטבע וירטואלי שמבוסס על תוכנות מסובכות ומורכבות, והוא מוצפן ברמה גבוהה מאוד. יתרה מזאת – מומחי מחשבים בעולם טוענים כי לא ניתן לפרוץ מטבע זה. לאחר המשבר הכלכלי ב-2008, החל פיתוחו של המטבע כחלק מהתגובה למשבר. בשנה-שנתיים האחרונות, כתוצאה מביקושים אדירים לביטקוין, עלה ערך המטבע באלפי אחוזים. הרבה מאוד ממחזיקי הביטקוין הרוויחו סכומי כסף ניכרים, חלקם מימשו אותו וחלקם בחרו שלא לעשות זאת.

נראה שלמפתחי המטבע היו שתי מטרות מרכזיות: הראשונה – פגיעה במערכת הפיננסית העולמית; השנייה – יצירת רווחים. כמו כן, נראה שמטרה מרכזית של הביטקוין היא החלפת הדולר כהילך העיקרי שעל פיו מבוצעות רוב העסקאות הבינלאומיות. לאורך השנים, ממלחמת העולם השנייה ועד לימינו, הדולר הוא המטבע הדומיננטי בעולם – ומטבעות ותיקים וחדשים, דוגמת הלירה סטרלינג והאירו, לא הצליחו לתפוס את מקומו כמטבע המרכזי.

האם התחזקות הביטקוין תפגע במערכת הבנקאית?

התחזקות הביטקוין ומטבעות וירטואליים אחרים, היא בעיה של הבנקים המרכזיים והמדינות השונות. על אף שהמטבע הווירטואלי עובר מאדם לאדם, האינטראקציה לא נעשית באמצעות המערכת הבנקאית, ולכן זו נפגעת. אפילו פדיית מטבע זה לא עוברת דרך המערכת הבנקאית. עם זאת, בניגוד לבנק, הביטקוין לא מספק שרותי אשראי.

הביטקוין מבוסס על טכנולוגיה הנקראת ‘בלוקצ’יין’ – זוהי טכנולוגיה מתקדמת מאוד שמאפשרת ליצור פעילות עסקית מאובטחת ברשת ללא צורך בגוף מרכזי המנהל את הפעילות. ישנם בנקים גדולים בעולם, דוגמת J.P. Morgan, שלומדים טכנולוגיה זו ומעוניינים להשתמש בה, באמצעות המערכת הבנקאית.

הסיכון של המערכת הבנקאית היא פיתוחן של טכנולוגיות חדשות שיעקפו את הטכנולוגיות הקיימות אצלה. חשש מרכזי אחר של המערכת הבנקאית היא שטכנולוגיות מתקדמות כל-כך יובילו לחיסכון משמעותי בכוח אדם. זהו חשש הנובע ממגמה במגוון תחומים בעולם, לפיה הטכנולוגיה משתנה ומייעלת תהליכים, ופוגעת בעובד הפשוט. דוגמאות לכך אפשר לראות בתעשיות הייצור, המכוניות ועוד… המרוויחים העיקריים מהמצב הם עובדים מתוחכמים המפתחים את הטכנולוגיות האלה.

אף אחד, וגם כותב שורות אלה, לא יודע להתנבא באשר לעתידם של הביטקוין וטכנולוגיית הבלוקצ’יין ולהעריך מה תהיה השפעתם על המערכת הפיננסית בעולם. לגבי הבנקים, אלו כבר החלו במגמה לשינוי צורת עבודתם לאור ההתפתחות הטכנולוגית: לדוגמא, עבודה באפליקציות שיתרה את הצורך בעובדי סניפים וצמצמה את כמותם.אין ספק שהבנקים חייבים ללמוד את הטכנולוגיות ולהתקדם איתן – שכן התעלמות מהן תהפוך את הבנקים ללא רלוונטיים בעוד מספר שנים.

מי עומד מאחורי הביטקוין?

ומילה לסיום: להפתעתי, דרום קוריאה וסין הטילו מגבלות על המסחר בביטקוין, מה שמבטל במידת מה את הטענה שהסינים הם העומדים מאחורי המטבע המדובר, במטרה לפגוע בכלכלה האמריקאית. הדבר, באופן טבעי, מעביר את הפוקוס לרוסיה ולגופים אנרכיסטיים כחשודים עיקריים העומדים מאחורי המטבע, במטרה לערער את ההגמוניה של הדולר בעולם.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*