מדוע רמת המחירים של מוצרים רבים בישראל גבוהה מהמקובל בעולם?

לאחרונה חזרתי לישראל לאחר שלושה שבועות של חופשה ביפן. את אחד הבקרים בחופשה הקדשתי לטובת עניינים כלכליים. במסגרת אותו בוקר, נפגשתי עם שני בכירים בבנקאות היפנית וביצענו יחדיו השוואה בין הכלכלה היפנית לכלכלה הישראלית. כמו כן, שוחחנו על יוקר המחיה שאנו בישראל חווים, כאשר מחיריהם של מוצרים רבים גבוהים מהמקובל בעולם. ההבדלים, כפי שאולי ניתן לדמיין, היו גדולים מאוד. ניתן להצביע על שני הבדלים מרכזיים בין שתי הכלכלות. 

כלכלת ישראל שונה מאוד מהכלכלה היפנית

כלכלת ישראל שונה מאוד מהכלכלה היפנית

  1. מיסוי עקיף - מעבר לקדמה הטכנולוגית ואופי החיים היומיומי של היפנים, ההבדל הבולט בכלכלתם לעומת ישראל, הוא המיסוי העקיף. בעוד שאצלנו המיסוי העקיף גבוה מאוד (מע”מ בשיעור משמעותי ומיסי ייבוא), ביפן הוא נמוך במיוחד.
  2. מבנה תקציבי – ברור לחלוטין שהתקציב ביפן גבוה בהרבה מאשר בישראל, מטבע הדברים, בשל גודל האוכלוסייה. עם זאת, ההבדל העיקרי בין המדינות הוא חלוקת תקציב שונה לחלוטין. לישראל חלוקת תקציב מסוימת בשל מצבה המיוחד (תקציב ביטחון, תקציב לרשויות המקומיות החלשות, ההקצבות הייחודיות וההשקעה ביהודה ושומרון) וכמו כן העובדה שישנן אוכלוסיות מסוימות בישראל שאחוז נמוך מהן משתתף בכוח העבודה. יפן, למשל, ידועה בכך שתקציב הביטחון שלה הוא בין הנמוכים בעולם, כפי שניתן לראות בכתבה זו, המספקת מבט השוואתי על הוצאות ביטחון ביחס לתוצר.

כל הדיון על השוני בין הכלכלות נערך לאחר שנדהמתי מכך שמחירי המזון ביפן נמוכים מאשר בישראל. מצאתי עוד כמה נקודות להשוואה:

  • מלונאות - המחירים ביפן לא גבוהים יותר מאשר בישראל.
  • אשראי בנקאי - דווקא כאן ניתן לומר שבישראל זול יותר לקבל אשראי בנקאי לעומת יפן.
  • דיור - ידוע כי מחירי הדיור ביפן גבוהים מאוד. עם העליות הרבות במחירי הדיור כאן אצלנו, אנו מתקרבים לרמת המחירים שם.
  • מחיה יומיומית - כאשר מדברים על המחיה הבסיסית (מזון ותחבורה), ביפן המחירים זולים יותר בהשוואה אלינו.
  • שכר מינימום - בעוד בישראל עומד שכר המינימום על 4,650 ש”ח כיום, ביפן שכר המינימום הוא 2,000 דולר בחודש.

מסקנות מההבדלים בין הכלכלות

המסקנה שהדהדה בראשי לאור ההבדלים בין שתי הכלכלות, היא שהמלחמה המתוכננת ליצירת תחרותיות בין הבנקים, לא תפתור את בעיית יוקר המחיה בישראל, וגם פירוק מונופולים קיימים לא צפוי לפתור את הבעיה. במבנה התקציב הקיים בישראל (הנגזר מאופיה ומצרכיה הייחודיים כאמור), ישנן בעיות שמונעות את הורדת יוקר המחיה. לכן, כל עוד השינוי המבני אינו נראה באופק, לא צפוי שינוי ברמת המחירים.

שינוי משמעותי במשק הישראלי דווקא ייתכן, בעקבות מקורות הגז של ישראל. פיתוח מקורות הגז, בעיניי, צריך להיות בחשיבות עליונה, שכן הוא בעל יכולת השפעה גדולה מאוד על המשק כולו. לכן, על המדינה לא למסות את הגז – אלא לאפשר לחוקי השוק החופשי לעבוד ולאפשר, בנסיבות מסוימות, הורדת מחירים לפחות בתחום האנרגיה.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*