הריבית עולה בארה”ב: האם נכון שהיא תעלה גם בישראל?

בשנה האחרונה החל הבנק המרכזי בארה”ב להעלות את הריבית במנות קצובות של 0.25% בכל פעם, וסביר להניח שהעלאת הריבית לא תסתיים לפני שהריבית של הפד תגיע ל-3%. המהלך הזה משנה את פני הדברים בראש ובראשונה עבור הכלכלה האמריקאית  שהתרגלה לריבית אפסית בשנים האחרונות. כידוע, אחרי המשבר ב-2008 הוריד הפד את הריבית לרמה מינימלית של 0% עד 0.25%.

עליית הריבית נחשבת לשינוי כללי המשחק ממה שהיה נהוג בשנים האחרונות– שכן הריבית הנמוכה ננקטה כדי למנוע התמוטטות של הכלכלה האמריקאית. כתוצאה מהעלאת הריבית של הפד, גם התשואות על האג”ח ל-10-30 שנה נמצאות בעלייה.

התהליכים האלו גורמים לייקור מסוים של המשכנתאות בארה”ב שהן בריבית נמוכה בשנים האחרונות, וכמו כן האשראי הצרכני שרובו ניתן באמצעות כרטיסי אשראי – מתייקר אף הוא. כל הצעדים הללו אמורים לגרום לכך שהכלכלה האמריקאית לא תצמח מהר מדי ושלא תיווצר אינפלציה. בחודשים האחרונים אנו רואים סימנים ראשוניים להיווצרות אינפלציה במידה מסוימת, ולכן העלאת הריבית נכונה.

בהעלאת ריבית, שוק אגרות החוב נוטה לרדת מעט והתשואות לפדיון נוטות לעלות – לכן (וגם באופן היסטורי) ניתן לומר כי שוק המניות נפגע כאשר הריבית עולה. תחזיות קודרות ופסימיות במיוחד לשוק המניות נשמעו מפי כלכלנים רבים, אך בפועל שוק המניות בארה”ב לא התמוטט. אמנם לא נרשמו בו עליות גדולות, אך גם לא התרסקות. זו הפתעה שנובעת מההערכה שהצמיחה בארה”ב תימשך בשנים הקרובות, בעיקר בגלל המדיניות הפרו-עסקית של הנשיא טראמפ והמפלגה הרפובליקנית.

ההשפעה על העולם

הריבית בארה”ב עלתה, אך באירופה ובישראל הריבית כמעט אפסית. הדבר הוביל להתחזקות של המטבע האמריקאי לעומת היורו והמטבעות בשווקים המתעוררים, וכמובן גם לעומת השקל. התופעה הזו עוזרת לייצוא של אירופה, אבל פוגעת מעט בארה”ב, מפני שהיצוא מארה”ב במונחי יורו מתייקר לצרכן האירופי.

בישראל המצב מעניין מאוד – נפתח פער גדול מאוד בין הריבית המשולמת על שקלים והריבית שמשולמת על הדולר. על פי תורת המימון, הדולר היה אמור להתחזק בישראל יותר מכפי שהתחזק – וזה לא קרה ממגוון גורמים, המצאות גז בים התיכון והיצוא של התעשיות הביטחוניות וההייטק. התחזקות הדולר היא טובה ליצואנים ומייקרת מעט את הייבוא. ההתייקרות המתונה הוא תהליך די טוב למשק הישראלי.

העלאת ריבית רק כדי לצנן את שוק המשכנתאות?

במשק הישראלי יש רצון מצד גורמים ממשלתיים שבנק ישראל יעלה את הריבית, בין היתר כדי לצנן ב את שוק המשכנתאות בישראל (המשכנתאות יתייקרו), ואולי להוביל לירידה מסוימת במחירי הדיור. עם זאת, בנק ישראל נוהג בצורה אחראית ומקצועית, על פי צורכי המשק כפי שהוא מנתח אותם, ולא על פי שוק המשכנתאות. כל עוד אין סימני אינפלציה בישראל (ואין סימנים כאלו), אין זה נכון להעלות את הריבית. כמובן שהדבר יהיה תלוי בגישה של נגיד בנק ישראל החדש במקומה של קרנית פלוג.

יש לציין כי שוק הדיור ממילא הצטנן כבר, ובמבט רחב על הכלכלה הישראלית, ברור ששוק המשכנתאות הוא לא הפרמטר היחיד במדינה. העלאת ריבית רק כדי לצמצם את שוק המשכנתאות היא טעות בעיניי, ובנק ישראל נהג נכון בשנים האחרונות, מבלי להקשיב ללחצי המערכת הפוליטית.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*