הורדת הריבית – היתרונות והסיכונים שבמהלך

כמעט חודשיים חלפו מאז שהוחלט בבנק ישראל להוריד את הריבית לשפל היסטורי של 0.25 אחוז, זאת לאחר הורדות ריבית שקדמו למהלך זה. הריבית נותרה בשיעור של 0.25 אחוז גם בחודש אוקטובר. השיעור הנמוך הגיע מתוך חוסר ברירה, שכן בישראל נרשמה ירידה של עשרות אחוזים בייצוא וצמיחה כמעט אפסית לנפש. ברצוננו לבחון כעת את היתרונות והחסרונות בהורדת הריבית. המטרה של בנק ישראל הייתה לתמרץ את הפעילות הכלכלית במשק, שנמצא בהאטה של עסקאות לפני ואחרי מבצע צוק איתן.

היתרונות בהורדת הריבית

 

  • תמריץ לצריכה ולא לחיסכון – יש לעודד צריכה ופחות חיסכון ובנק ישראל עשה נכון שהחליט כך. בנוסף, הדבר מוזיל את האשראי לצרכנים פרטיים ולעסקים קטנים, בינוניים וגדולים – דבר שאמור לעודד את ההשקעות במשק.
  • הוזלת משכנתאות חדשות – הורדת הריבית מוזילה גם את המשכנתאות החדשות שנלקחות ואת החלק במשכנתאות שהוא בריבית משתנה. היסטורית, ריבית המשכנתאות כיום היא הנמוכה ביותר מאז שניתנו משכנתאות במדינת ישראל. בתופעה זו, יש מטבע הדברים יתרון לזוגות הצעירים שנוטלים משכנתאות.
  • עליית שער הדולר – אחד המהלכים המרכזיים שהתרחשו בין היתר בשל הורדת הריבית, היא עלייה בשער הדולר, נתון חיובי מאוד ליצואנים במדינת ישראל. בשנים האחרונות, הריבית בישראל הייתה גבוהה במעט מהריבית בארצות הברית וכתוצאה מכך למשקיעים ספקולנטים בשוק ההון העולמי היה כדאי להשקיע בשקל ולמכור דולרים. זה מה שהביא בין היתר להתחזקות העודפת של השקל. ההורדה האחרונה נטרלה את המגמה הזו והיא אחת הסיבות להתחזקות הדולר, המהווה צעד חיובי למשק.

התופעות השליליות כתוצאה מהורדת הריבית

התופעות השליליות נוגעות בעיקר לתמחור סיכונים. מכיוון שישנו ‘כסף קל’ והאשראי זול יותר, הדבר עלול לדחוף חברות להשקעות מיותרות ומשקי בית לצריכה, שבטווח הבינוני הם אינם יכולים להרשות לעצמם. הדבר מביא בוודאות לעלייה בשערי אגרות החוב ולעלייה בשערי המניות כתוצאה מחוסר אלטרנטיבת השקעה. תופעות אלה עלולות להשתנות בבת אחת, עם תחילתה של מגמת עלייה בריבית. הדבר עלול להביא לתנודות חזקות בשוק ההון ואף לירידות חדות, דבר שיפגע במשקיעים ובמיוחד באלו שנכנסו לשוק ההון בחודשים האחרונים.

הסיכון הנובע מהירידה ולאחר מכן מהעלייה בריבית, עלול להוביל למפולת בשווקים שתשפיע גם על הכלכלה הריאלית. זוהי תופעה שכלכלנים ואנשי שוק ההון בעולם חוששים ממנה מאוד. רק לאחר עליית הריביות, אנו נדע אם הנזק של פעילות הבנקים המרכזיים בהורדת הריבית היה גדול מהתועלת.

יש לציין כי הריבית עלולה גם לרדת לרמה נמוכה יותר מזו כיום, אל 0%, אך הדבר תלוי במידת-מה בתהליכים שיתרחשו בארצות הברית. לפי ההערכות, הריבית באמריקה תעלה במהלך שנת 2015. עם זאת, מההיסטוריה אנו למדים שישראל לא תוכל לחזר הרבה אחרי ארצות הברית בנושא זה.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*