הגבלת השימוש במזומן – האם אנו צפויים להרוויח מהרפורמה?

באתרי החדשות והכלכלה ובהם “דה מרקר” פורסמו לאחרונה כתבות המבשרות על רפורמה שצפויה להיות מוצגת בקרוב להגבלת השימוש במזומן. במסגרת הרפורמה, בעסקאות שערכן גבוה מ-5,000 ש”ח, ייאסר התשלום במזומן. כמו כן, סחירות הצ’קים תבוטל ויהיה ניתן לרשום אותם למוטב בלבד. במקביל תבוצע הסדרה של שימוש בכרטיסי דביט – אלו יחייבו את חשבון הבנק של מחזיקיהם ויזכו את בתי העסק מיידית. למעשה, כרטיסים אלו ישמשו כתחליף למזומן בעסקאות גדולות.

רפורמה זו באה אחרי שהוצגו לחברי הכנסת ולבכירים ברשות המיסים נתונים על הכלכלה השחורה במדינה על ידי ויזה אירופה. מהנתונים עולה ששיעור הכלכלה השחורה בישראל עומד על כמעט 19 אחוז, לעומת ממוצע מדינות ה-OECD שעומד על 15.3 אחוז. הצפי הוא שהגדלת השימוש בכרטיסי אשראי צפוי להפחית את שיעור הכלכלה השחורה לכ-17 אחוז מהתוצר עד סוף 2015.

הרעיון נכון וייצור תיעוד עסקאות

כרטיס אשראי

כרטיס אשראי. אחת האלטרנטיבות הבודדות למזומן כיום (adamr)

אין ספק שאחת הבעיות המרכזיות במשק הישראלי ובמשקים אחרים בעולם היא נושא השוק השחור והאפור. בשווקים אלו מתבצעות עסקאות ללא העברה מיסויית למדינה. כתוצאה מכך, מדינות רבות ובהן ישראל, נמצאות בגירעון מתמיד. זהו מצב של חוסר צדק מוחלט כלפי אלו שמשלמים מיסים – הן מבחינה מוסרית, והן מבחינה כלכלית. אם מעוניינים בשוק חופשי וקפיטליסטי, שבו היוזמה והכישרון מביאים לרווח, הדבר לא צריך לבוא על חשבון מיסי המדינה. עם זאת, חשוב שהמיסוי לא יהיה גבוה מדי – אבל זהו נושא לדיון אחר.

הדרך הידועה לעקוף עסקאות מס היא שימוש בכסף מזומן בסכומים גדולים. רק לאחרונה גילה מס הכנסה שאחוז גבוה מהאזרחים מחזיק במכוניות יוקרה – חלק גדול ממכוניות אלה נרכשו ללא דיווח, וגם בעליהן אינם משתכרים בהתאם. מקרה זה מתאר אי התאמה וככל הנראה אי דיווח על עסקאות שבוצעו. לכן, הרעיון להגביל עסקאות מסוימות במזומן הוא רעיון נכון. באופן שוטף, הבנקים והסוחרים לא יצטרכו לדווח על כל עסקה שנעשית, אך בדרך זו ישנו תיעוד במקרה של חקירת מס נגד נישום כלשהו.

ההשלכות על המערכת הבנקאית

להגבלת השימוש במזומן תהיה השפעה רבה על המערכת הבנקאית. אי אפשר לחוקק תקנות אלה ללא דביט קארד – והבנקים יצטרכו להיערך לכך. ציבור המשתמשים בדביט קארד צפוי להיות מורכב הן מאנשים המשתמשים בכרטיסי אשראי והן מאנשים שאינם נושאים כרטיסי אשראי. אוכלוסייה שעלולה להיפגע מהשימוש בכרטיס זה הנה אוכלוסיית האנשים המצויים במינוס. כך, במקרה שבו התשלום אינו מאושר, הדבר לא יאפשר את ביצוע העסקה. עמלות השימוש בדביט קארד צפויות להיות נמוכות, כך שכולם ייהנו ממנו – גם הסוחרים וגם הצרכנים.

הסקטור החרדי

הסקטור החרדי. צפוי להיפגע מהרפורמה (Christophe cagé)

כיום מי שאינו מעוניין להשתמש במזומן, יכול לבחור בין תשלום באשראי לתשלום בצ’ק בלבד. סוחרים וספקי שירותים המקבלים לידיהם צ’ק, מסתכנים בכך שהוא יחזור. הרפורמה המתוארת צפויה להוריד את מספר הצ’קים במשק ובכך לפתור, לפחות חלקית, בעיות אלה.

מי צפוי להיפגע מהרפורמה?

  • השוק השחור – מטבע הדברים, הרפורמה נועדה לפגוע בעסקאות המבוצעות בשוק השחור ללא כל דיווח ופעמים רבות בסכומים גדולים.
  • הסקטור החרדי – בסקטור זה, השימוש באשראי ובצ’קים אינו נפוץ, ואנשיו מעדיפים להשתמש בכסף מזומן. לכן, צפויה התנגדות לנושא מצד סקטור זה.

לסיכום

הגבלת השימוש במזומן היא רעיון חיובי ביותר, שצפוי רק לעזור לכלכלה הישראלית. ייתכן שהסכום של 5,000 ש”ח הוא נמוך מדי, אך בכל מקרה בעסקאות גדולות בהיקפים של עשרות אלפי שקלים, יש צורך בהגבלת השימוש במזומן.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*