האשראי הצרכני בעלייה – האם זה מסכן את המשק הישראלי?

בחודשים האחרונים אנו עדים למגמת עלייה בתחום האשראי למשקי הבית בישראל. כך למשל, רק בימים האחרונים פורסמו כתבות בכלי תקשורת מרכזיים, על זינוק בהלוואות מחברות כרטיסי האשראי, על אף הריביות הגבוהות, ועל חשש מהצפה של הלוואות למשקי הבית מצד הבנקים בישראל.

תופעה זו של עלייה באשראי למשקי הבית בישראל הייתה צפויה, ובפועל אנו רואים עלייה ביתרות האשראי למשקי הבית בבנקים. עלייה זו ניכרת גם בחברות כרטיסי האשראי וגם בשוק האשראי החוץ בנקאי (חברות פרטיות המספקות הלוואות).גופים חוץ בנקאיים נוספים שוקלים כניסה לתחום האשראי למשקי בית. על פי מדדים בינלאומיים, שיעור האשראי למשקי הבית בישראל,  לא גבוה. עם זאת, בשנה האחרונה ישנו גידול מואץ באשראי למשקי הבית. כדאי לנתח את היתרונות והחסרונות של מגמה זו.

  • בטווח הקצר – אשראי מואץ מוביל ליותר רכישות מצד הצרכנים ולעידוד הצמיחה במשק.
  • בטווח הבינוני - קיימים מספר סיכונים אפשריים. יש לקחת בחשבון  שהריבית באשראי למשקי הבית בכל העולם וגם בישראל, היא גבוהה. בבנקים מדובר בכ-5 אחוזים, בחברות האשראי הריבית גבוהה יותר ובחברות האשראי החוץ בנקאי היא גבוהה עוד יותר. כיום כולם ‘חוגגים’ את הרווחים בהנחה שלא יהיו חובות אבודים גדולים מדי שיפגעו ברווחיות. בטווח הבינוני העלייה הגדולה באשראי הצרכני מגדילה את הסיכון למשבר אשראי בישראל.

ברמה הלאומית, מבחינה מסוימת, יש כאן מעין ‘הזרקת סמים קלים לחולה’. לפני כמעט עשור, בשנת 2008, נכנס רוב העולם למשבר אשראי קשה מאוד, ואחת הסיבות שהובילו למשבר הייתה האשראי החוץ בנקאי של משקי הבית והסטודנטים, שלא עמדו בהלוואות שניתנו להם. חלק מהחברות החוץ בנקאיות קרסו ואיימו לטלטל את המערכת הבנקאית. ממקרה בוחן זה, די ברור כי קיימים סיכונים בנטילת אשראים גדולים מדי. זה המקום לציין כי אחת הסיבות שבגינן ישראל לא נפגעה מאוד מהמשבר ב-2008, היא שרמת האשראי למשקי הבית במדינה הייתה קטנה יחסית, באחוזים, ביחס לעולם המערבי.

מאז שנת 2008 התרחשו בישראל שני תהליכים:

  • מחירי הנדל”ן עלו ושוק המשכנתאות זינק משמעותית, כך שכיום זוגות צעירים רבים ממונפים בסכומים משמעותיים.
  • גידול באשראי הצרכני כאמור, שמאפיין את השנה האחרונה.

אם מגמה זו של גידול באשראי הצרכני תימשך, היא עלולה לצאת משליטה בטווח הבינוני ולסכן את המשק בישראל, וכאן מגיע תפקידה של המדינה: לוודא תמיד ששוק האשראי הצרכני נמצא בשליטה.

מה הסיכוי למשבר מסוים במשק הישראלי? קיים סיכון שהצמיחה תיבלם, שמחירי הדירות יירדו, שהאבטלה תעלה – מה שיוביל לבעיית אשראי במשק. זהו סיכון שלא היה קיים לפני 7-8שנים. רמת הסיכון הזה כיום אינה גבוהה מדי, אלא בינונית. עם זאת, במקרה שבו נמשיך במגמת העלייה באשראי הצרכני, הסיכון יילך ויגבר בשנים הקרובות.

האינטרס – להוריד את מחירי הדירות, אבל לא למוטט את השוק

הזכרנו את מחירי הדירות, ונתייחס לנושא זה בקצרה כאן. אמנם הממשלה רוצה שהמחירים יירדו, ויש מקום לירידת מחירים בשוק הדיור, אבל לא להתמוטטות שלו. זהו אינטרס משותף של המדינה ושל הזוגות הצעירים. ישנן מגמות שמנוגדות לירידת המחירים, למשל עלייה לארץ ממדינות כמו צרפת ובריטניה, ילודה גדולה, זוגות גרושים שזקוקים לשתי דירות ועוד. כך שאם מביטים קדימה, הביקושים לא ייפסקו. עם זאת, רמת המחירים גבוהה מדי בחלק מהמקומות והאינטרס הוא להוריד את המחירים (ברמה של 10-15 אחוזים), אך לא למוטט את השוק, שכן הדבר עלול להוביל לבעיה גדולה מאוד ברמה הלאומית.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*