השפעות מבצע “צוק איתן” על הכלכלה הישראלית

מבצע “צוק איתן” המתמשך הביא מטבע הדברים לדיון בנושא התקציב, ועמו עלתה כמובן השאלה אם יהיה צורך בהעלאת מיסים. שר האוצר, יאיר לפיד, הבהיר במהלך המבצע שוב ושוב כי לא יעלה מיסים בעקבות הלחימה ברצועת עזה. בראיונות שהעניק לכלי התקשורת הוא טען כי המבצע שאליו יצאה מדינת ישראל הוא יקר ועל כל משרדי הממשלה להבין זאת.

לדברי לפיד, הוא מצפה מהשרים השונים להבין שהמדינה נמצאת במצב שונה בגלל המצב הכלכלי, וקיים צורך להדק את החגורה, במיוחד לקראת דיוני התקציב הקרבים.

עוד לפני הלחימה: המשק היה מצוי בהאטה

לפי הנתונים שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ברבעון השני של שנת 2014 נרשמה צמיחה קטנה מאוד, כלומר המשק היה מצוי בהאטה, וזאת עוד לפני הכניסה ללחימה. די ברור שעלויות הלחימה והדרישות הלגיטימיות של משרד הביטחון יהיו בסכומים גבוהים ומשמעותיים מאוד. אין ספק שלמדינה לא תהיה ברירה, אלא להגדיל את תקציב הביטחון, אך השאלה היא מאיפה יושגו המקורות לכך, שכן המשאבים אינם בלתי מוגבלים.

עושה רושם כי בדבריו, שר האוצר לפיד מבין את המצב שבו נמצאת הכלכלה הישראלית: העלאת מיסים בשלב זה, כשהמשק ממילא אינו בצמיחה, עלולה לחנוק את המשק, להקטין עוד יותר את הצמיחה ולגרום למיתון.

ההשפעה על סקטורים נרחבים בכלכלה

השפעות המלחמה הן לא רק על תקציב המדינה, אלא על סקטורים נרחבים בכלכלה. למשל, התעשיות הביטחוניות לא צפויות להיפגע, אלא להפך – אלה צפויות לצמוח בעקבות הביקושים שנוצרו עקב הלחימה. מנגד, קיימים מספר תחומים שייפגעו קשות, ובראשם התיירות והחקלאות.

האנשים העוסקים בתיירות ובחקלאות ייפגעו כתוצאה מהפגיעה הישירה של הלחימה בענפי המשק הללו. הדבר עלול ליצור תופעה של הרחבת יתר בפערים בחברה הישראלית. העלאת מיסים בוודאי לא תסייע לשני ענפים אלו, שכן זו תגרור פחות ביקושים לתיירות הפנים ולתוצרת החקלאית. לזה נוסיף את המגמות השונות בעולם ליצור חרם על מוצרים ישראלים, הפוגעות במישרין בשני תחומים אלו.

הגדלת יעד הגירעון מתבקשת

למדינת ישראל לא תהיה ברירה, אלא להגדיל את יעד הגירעון – וזהו צעד מתבקש ונכון. לגבי המספרים, אינני רוצה להביע דעה בנושא בשלב זה, כל עוד אנו לא רואים את התמונה המלאה ואת תוצאות הלחימה. עם זאת, ככל שהלחימה תימשך, הפגיעה במשק תהיה גדולה יותר. מטבע הדברים, הגדלת יעד הגירעון בצורה מוגזמת עלולה להביא לנזקים ארוכי טווח. לכן, מקבלי ההחלטות עומדים בפני החלטות קשות ביותר בתקופה הקרובה.

אל תוך המצב המורכב שבו נמצאת הכלכלה הישראלית, יש להתחשב בנושא הריבית והדולר. אנחנו רואים שכתוצאה מפרסום הנתונים הכלכליים של הרבעון השני, שוק ההון העולמי ומשקיעי החוץ קונים שקלים ומוכרים דולרים, והדבר מביא לפיחות של הדולר ל-3.565 ש”ח – והדבר אמור לסייע ליצואנים. באופן כללי, עליית שער הדולר היא דבר נחוץ למשק הישראלי.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*