אפקט טראמפ: המשמעות של הופעת בנקים חדשים בארה”ב

בתקשורת העולמית דווח לאחרונה על ביקוש מסוים מצד משקיעים למניות בנקים בארצות הברית. בנוסף למגמה זו, החלה התעניינות מחודשת בהקמת בנקים חדשים במדינה. מגמה זו מתרחשת לאחר בחירתו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, ולכך יש חשיבות מסוימת בבואנו לדבר על המערכת הבנקאית האמריקנית.

תחילה, נתאר את מה שהתרחש בבנקאות האמריקנית בשנים האחרונות. בשנת 2004 היו באמריקה 7,555 בנקים, ואילו בסוף 2016 היו במדינה 5,083 בנקים בלבד – ירידה דרסטית של כ-2,500 בנקים שנמשכה לאורך השנים האחרונות.

שתי סיבות מרכזיות לירידה בכמות הבנקים:

  • המשבר הגדול ב-2008 - בעקבות המשבר הכלכלי, הרבה בנקים קטנים פשוט הושפעו באופן משמעותי ונאלצו לפשוט רגל.
  • רגולציה ותקנות - לאחר המשבר הכלכלי, נחקק חוק בבית הנבחרים ובסנאט ובעקבותיו נרשמה עלייה ברגולציה על הבנקים. כמו כן, הותקנו תקנות על ידי רשויות הפיקוח בארצות הברית, שהובילו לתוספות כוח אדם מהותיות בבנקים. הבנקים הקטנים כמובן התקשו ולא היו יכולים לעמוד בכך, ולכן רבים מהם נסגרו.

הנתונים המצביעים על התחזקות המשק באמריקה

לפני כחמש שנים, הלוואות  שהם Non Performing Loans (הלוואות ‘ללא תנועה’) היוו כ-4.5% מסך ההלוואות בכל המערכת הבנקאית בארצות הברית. בסוף 2016, סך כל ההלוואות מסוג זה היוו 1.39% – הדבר מעיד על חוזק המשק האמריקני. נתון נוסף ומשמעותי הוא המרווח הפיננסי, שעמד במקביל לירידה בחובות המסופקים, על 0.66% – מרווח קטן מאוד עבור הבנקים.

לאחרונה כאמור, נבחר דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. כמו כן, ישנו רוב למפלגה הרפובליקנית בשני בתי הקונגרס. על רקע השיפור הגדול שרשמה הכלכלה האמריקנית, ההערכות מדברות על כך שאת תכנוניהם של הרפובליקנים יהיה ניתן ליישם, במיוחד כאשר טראמפ הוא הנשיא וקיים רוב למפלגתו בבתי הקונגרס. טראמפ צפוי, למשל, להעביר יותר כספים לסקטור העסקי ופחות לסעד ולרפואה. הדבר צפוי כמובן להמריץ את הסקטור העסקי ואת הבנקים במיוחד.

צעדים שיכולים להגדיל את רווחיות הבנקים

  • העלאת ריבית - במשך השנים האחרונות, הריבית בארצות הברית הייתה נמוכה. עם התאוששות המשק האמריקני, השוק צופה שהריבית תעלה. המשמעות: גם המרווח הפיננסי של הבנקים יעלה והרווחים שלהם בהתאם.
  • הקלות ברגולציה - טראמפ הבטיח (ואמור גם לקיים) הקלות רבות בכל המגזרים, כולל המגזר הבנקאי. הבנקים הקטנים יותר צפויים ליהנות מכך, אפילו עוד יותר בהשוואה לבנקים הגדולים.

המשמעות: אין זה מפתיע שלאור המצב החדש והציפיות מממשל טראמפ, יש תמריץ לפתוח בנקים ולהגיע לרווחיות נאותה בתוך זמן קצר.

לסיכום

אמנם דונאלד טראמפ סופג ביקורת רבה בנושאים שונים, אבל בכל הנוגע למערכת הבנקאית והכלכלית בכלל – אנחנו צפויים לראות קיטון מסוים בביורוקרטיה – הסקטור העסקי והבנקים בפרט, מרוצים מכך מאוד. הבנקים הקטנים הקיימים כיום ואלו שעוד צפויים לקום בארצות הברית, מלווים לרוב את הכסף שלהם לעסקים קטנים. הדבר אמור גם לעודד עסקים קטנים, בהתאם לתפיסת העולם האמריקנית.

 / אין תגובות  / ב בלוג

הגב

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*